Bahçede bir süs havuzu için ne yapmak gerekir?

 • Anasayfa
 • Blog
 • Bahçede bir süs havuzu için ne yapmak gerekir?

Bahçede bir süs havuzu için ne yapmak gerekir?

Bahçe tasarımında kullanılacak bir su öğesi, pastanın üzerindeki çilektir. Bahçenizin bir süs havuzu için çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir süs havuzu her zaman mümkündür. Küçük bir su haznesinden büyük bir yüzme havuzuna kadar, çeşitli süs şekil ve boyutlarda havuzlar mümkündür.

Süs havuzu tasarımı

Büyük bir süs havuzu, tüm bahçe tasarımınızın temelini oluşturabilir. Çimenlik, sınırlar ve zemin döşemesini bunun etrafında tasarlayabilirsiniz. Süs havuzunuzun yer ve şeklini belirledikten sonra kazmaya başlayabilirsiniz. Önceden oluşturulmuş bir boşluğu seçebilir ya da özgürce kendi formunuzu kazabilir ve havuz folyosu ile bitirebilirsiniz. Doğal bir süs havuzunun kenarları bitkilerle bitirilir. Yüksek bir süs havuzu modern bir bahçeye daha fazla yakışabilir. Yüksek bir süs havuzunu fırınlanmış yığma bloklarla bitirebilirsiniz. Bu blokların rengi yıllar sonra da güzel olmayı sürdürecektir.

Saf ve sağlıklı süs havuzu suyu

Havuzdaki suyun sağlıklı ve temiz kalması için yeterli oksijen içermesi önemlidir. Su bitkileri suda oksijen olmasını sağlar, ancak genellikle bir havuz pompası da gereklidir. Havuz pompası suyun hareket etmesini sağlar, böylece oksijen suya otomatik olarak girer. Bir su pompasının güzel bir avantajı, suyu bir şelale veya çeşmeden de akıtabilmenizdir. Bu güzel görünür ve aynı zamanda yatıştırıcı bir sesi vardır. Yeni süs havuzunu suyla ilk dolduruşunuzda musluk suyu kullanmak en iyisidir. Yağmur suyu aslında bir havuz için çok yumuşak ve çok asidiktir.

Dikim ve süs havuzunun bakımı

Süs havuzu suyla doldurulduktan sınıra etrafına bitkiler dikilebilir. Kenarlarına, süsen veya süs çimi gibi kıyı bitkileri ekin. Doğrudan folyo boyunca büyüyebilecek kökleri olan bitkileri seçmemeye dikkat edin. Su bitkilerini sepetlerindeyken sulamak en iyisidir.Süs havuzunun birkaç yıl sonra büyük bir temizliğe ihtiyacı olursa, bu konuda çok kolaylık yaşayacaksınız. Bu sırada biriken tortuyu temizlemek için sulu bitkileri kolayca taşıyabilirsiniz.

 

Faydalı süs havuzu ipuçları

 • Fazla güneş aşırı alg büyümesine neden olur. Süs havuzunun yarısı ile dörtte üçü arasında bir bölümü güneşte bırakın
 • Süs havuzunu ağaca çok yakın yapmayın, çünkü sonbaharda bunun çok hoş sonuçları olmaz.
 • Kış uykusuna yatan balıklar? Derinliğin en az 80 cm olmasını sağlayın
 • Zengin bir flora ve fauna için çeşitli derinlikler olmasını sağlayın
 • Sığ bir kıyı amfibilerin suya girip çıkmasına yardımcı olur.
 • Yeni süs havuzunuzda doğru bakterilerin oluşması için mevcut sağlıklı bir havuzdan kendi havuzunuza bir kova su ekleyin.

Yorum Yap

x

Bize Yazın

   Call Now Button